רמי פלר: בן 24 ומטאור בעולם העסקים

עוד טרם שמלאו לו 24 שנים יכול להרשות לעצמו רמי פלר – צעיר, צנום, גבה-קומה חייכני המפגין אדישות כלפי חוץ – לטפוח לעצמו על שכמו ולומר: “עשיתי זאת, הפכתי כבר למליונר בקנה-מידה ישראלי ואני עוד בראשית דרכי”.

רמי פלר הוא מסוג הצעירים הסבורים כי הם נועדו לגדולות, והוא מנסה להפגין זאת על כל צעד ושעל. אלא, שבניגוד לצעירים אחרים בני גילו המדברים וחולמים יותר מאשר הם עושים, הוא זוקף לזכותו כבר הישגים בלתי-מבוטלים בתחום העיסקי.

רמי פלר

הרקע המשפחתי שלו רחוק מלהיות עולם של עסקים, ביזנס ועשיית רווחים. אביו פרופ’ רון פלר, זכה בשעתו לפרסום בשל היותו גיבור-ישראל בעקבות מבצעי גבורות שביצע במלחמת העצמאות, ולאחר מכן היה פרוספור למדעים טכניים, רמת החיים בבית הייתה תמיד ממוצעת, אביו ציפה שבנו ילך בדרכיו ויעסוק בנושאי חשיבה או במדעים מדוייקים, אבל מאז ילדותו חלם רמי, לדבריו, לעשות כסף והרבה.

“הכוונה אינה לרווחים קלים” הוא מתוודה, “מטבעי אני אוהב לעבוד, ואפילו קשה, חשתי שיש לי כישרונות והחלטתי לא לבזבזם על דברים לא פרודקטיביים.

אפילו כאשר למד בבית הספר לקציני ים, לא התפתה לראות בים אתגר חייו, נהפוך הוא, לאחר שגוייס לחיל הים והוצב בתפקיד שאפשר לו להסתובב בעיר הגדולה, החליט לנצל את שירותו הצבאי כדי להכין לו תשתית פיננסית, מבלי שטרח לבקש אישור ממפקדיו, שכן תעסוקה מסחרית צדדית אסורה על חיילי צה”ל, החל לחזר בשעות בערב על פתחיהם של בתי חיפה ולנסות למכור מוצרים שונים שהיו אז באופנה. ההצלחה לא האירה לו פנים תחילה, אולי משום שהיה עדיין חסר נסיון ומאופק יתר על המידה אבל תוך זמן קצר הוא תפס,לדבריו, את הפרנציפ, ובעקבות ביטחונו העצמי באה גם ההצלחה המסחרים והוא יכול היה כבר להחשב ל”חייל עשיר” כשלזכותו חשבון בנק ובו כמה אלפי לירות, אבל, החלום הגדול היה עדיין לפניו.

רמי פלר מוכר מערכות סטריאו

באחד הימים גמלה ביבו ההחלטה להתחיל לעסוק בשיווק והפנה של מוצרים מיובאים ולהעניק ללקוחותיו הנחה בשיעור של עשרים אחוזים תיאורטית, יכול כל לקוח לזכות בהחנה כזו אילו ניתן היה לו לרכוש את המוצר ישירות אצל היבואן, אלא, שהיבואנים מעדיפים למכור דווקא בסיטונות וככל שהכמויות גדולות יותר הדבר עדיף.

רמי פלר ארגן בבית הוריו תצוגה של מחשבי כיס לסוגיהם בתקופה שבה היה להם ביקוש גואה. באותה תערוכה הציג גם סוחר אחר מכשירים סטריאופונים.

“לאכזבתי נוכחתי לדעת, שהקהל שבא לתערוכה גילה התעניינות דווקא במכשירים הסטריאופוניים היקרים ולא במחשבים” אומר רמי, “הסקתי מכך שקיימת נטיה לרכישת מוצרי צריכה אולי כדי להפטר מכסף ואולי כדי להקדים פיחותים והתייקרויות אחרות”

התערוכה הבאה שארגן בבית הוריו היתה כבר של מכשירים סטריאופונים מיובאים מכל הדגמים הסוגים. הוריו לא ראו בעין יפה את הפיכת ביתם למחסן או לחדרי קבלה של לקוחות, אך התקשו לעמוד מול הלהט העיסקי של בנם הבכור. רמי פרסם מודעות בעיתונות בהן הבטיח הנחה בשיעור של 20 אחוזים. הנחה זו היתה זהה, למעשה, להנחה שהוא קיבל מהיבואנים, אך המטרה היתה ברורה – למכור תחילה ללא רווח, ובלבד שיעשה מחזור, יכנס לשוק, ירכוש את לב הלקוחות ויהיה בעל שם טוב בקרב היבואנים.

הגל הבא של הלקוחות כבר הביא לו רווחים כספיים, שכן היבואנים לא היו יכולים להשאר אדישים מול הכמויות של המכשירים שהזמין אצלם.